Ses ve Konuşma Bozuklukları

Analiz & Değerlendirme

 

Nazometre II
Model 6500

Nazometre sisteminin temel görevi kişinin konuşma esnasında oral ve nazal yolda oluşan hava basınçlarının ayrı ayrı ölçülerek bu iki değer arasında bir yüzde oran hesaplamaktır.

Böylece hekime veya ses terapistine hastanın durumu ve ameliyat edilip edilmemesine fayda sağlayacak nitelikte bilgi sağlanmakta, hasta bir terapi programına tabii tutuluyorsa zaman içinde konuşmasında ve artikülasyonunda ki gelişmenin derecesi ölçülebilir hale getirilmektedir. 

İşitme kayıpları

İletim, sensöri nöral ya da karışık tipte olan işitme kayıplarında, koklear implant uygulamalarında hastanın duyduğu seslerin artikülasyonunu düzgün bir şekilde sağlayabilmesi için rehabilitasyon süresi boyunca kullanılmaktadır. 

Palatal prostetik uygulamalar 

Hastanın diş ve damağında bulunan problemlerden dolayı artikülasyonunu yapamadığı seslerin, palatal prostetik uygulamalar sonrasında iyileştirilmesi, normal değerler aralığına girmesi sağlanmak amacı ile yine rehabilitasyon hizmeti boyunca kullanılmaktadır. 

Fonksiyonel nazalite problemleri

Nazometre cihazı; septum deviasyonu, obstrüksiyon, septoplasti veya nazal polip'i olan hastaların operasyon öncesinde hekimin muayenesi esnasında tanı konulmasına yardımcı olmakta ve hekimin, hastanın ameliyat olup olmaması gerektiği kararına destek vermektedir. Ayrıca operasyon sonrası dönemde hastaların nazometre ile takibi devam etmektedir. Böylece hekimin durum değerlendirmesi ve operasyon başarısı hakkında objektif bir yöntem elde edilmektedir. 

Şarkı söyleme pedagojisi

Şarkı söylerken sanatçının hecelerin, kelimelerin  artikülasyonunu doğru sağlayabilmesi için rehabilitasyon hizmetleri içinde kullanılmaktadır. 

Cihaz Donanımı

Cihaz donanımı cihazın ana gövdesi ve başlıktan oluşmaktadır.  Ürünün üst kısmında hasta başlığının kalibrasyonunu gerçekleştirmek için bir adet hoparlör, ve başlığın yerleştirileceği bölüm yer almaktadır. Cihaz başlığındaki plakanın altında ve üzerinde olan mikrofonlar aynı referans noktasına göre kalibre edilmektedirler.

 

Nazometre cihazında, okuma bilmeyen çocukların test edilmesi için tasarlanmış özel test protokolü bulunmaktadır.

Buna ek olarak Nazometer Games yazılımı ile de hastanın nazalans skorunun belirli bir eşik değerinin altında veya üstünde olması koşulu konularak hastaya belirli pasajlar okutulmakta ve yazılım ekranındaki animasyonlar hareketlenmektedir. 

Erişçi Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Tel   : +90 (212) 231 06 77 / +90 (212) 230 87 06 

Faks: +90 (212) 233 09 71

Email: info@erisci.com 

Odyometre, Timpanometre, ABR, BERA, OAE, oto akustik emisyon, Koklear İmplant, İşitme cihazı, Odyolog

Copyright By Erişçi Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. © 2015. All Rights Reserved.

Web sitemizden izinsiz alıntı yapılamaz. Web sitemizden izinsiz alıntı yapılması durumunda Erişçi Elektronik ® kanuni işlem yaptırma hakkını saklı tutar.