top of page

AFT
Model 3506

Auditory Feedback Tools

Farklı işitsel geri bildirim yöntemleri ile hastların konuşma  esnasında zamanlama ve ritim becerilerini geliştirin. 

Rebecca Ses ve Konusma Bozukluklari Pent

Auditory Feedback Tools Model 3506

Auditory Feedback Tools yazılımı 5 farklı işitsel geribildirim aracını tek bir paket altında bireştirerek terapi ve geribildirim uygulamalarında kullanılmaktadır. Metronomik ritim tutucu ile hastaların konuşma esnasında zamanlama ve ritim becerilerini geliştirmektedir.

 

Akıcı konuşmada problemi olan hastalar için 10ms’lik adımlarla artırılabilen 150-500ms’lik gecikmeli işitsel geribildirim sağlamaktadır. Loop özelliğinde ise kaydedilen ses tekrar hastaya dinletilir ve kritik kendi kendine dinleme becerisi geliştirilir. Kaydedilen ses dosyası 1 sn’lik artırımlar ile 5-30 saniye uzunluğa sahip olabilir.

 

Time warping özelliği hastanın kaydedilen sesinin farklı hızlarda frekansı değiştirilmeden oynatılması şeklinde uygulanır. Böylece hastalar kendi artikülasyonlarını yavaş, hızlı veya hızı artacak şekilde değerlendirebilirler.

Maskeleme özelliğinde ise konuşma gürültüsü hastaya bir başlık aracılığıyla verilir. Böylece hastalar kendi konuşma seslerini duyamazlar ve ses-konuşma davranışlarındaki propriyosepsiyon özelliklerinin iyileşmesi sağlanır.

AFT2.png

AFT'de görsel geri bildirimler yoktur. Hastaların konuşmalarının işitsel karakteristiklerine odaklanmak üzere tasarlanmıştır.

bottom of page