Atletik performans, hız rehabilitasyonu, sahaya dönüş kararı

VSR Sport

Denge, tüm sporcuların performansının temeli ve en önemli özelliğidir. Ani hareketleri yapabilmek, yönü ve hızı değiştirebilmek, hareket halindeyken görüşü sabit tutabilmek, başını hareket ettirebilmek…
 
Bunların hepsi denge sistemine bağlıdır.

İyi bir maç çıkaralım!

VSR Sport, sporcuların denge sistemini objektif bir şekilde analiz eden portatif bir sistemdir. Spor hekimleri, sporcu antrenörleri ve fizyoterapistlerin; sporcuların atletik performanslarının ve hız rehabilitasyonunun optimizasyonu, daha güvenli oynamaları ve hafif travmatik beyin hasarı sonrası sahaya geri dönüş kararlarını objektif ve daha sağlıklı vermesini sağlamaktadır.

 

Beyin sarsıntılarının takibinde en önemli üç parametreden biri dengenin değerlendirilmesidir.

 

VSR Sport Sistemi, denge ve mobilite çözümleri konusunda Dünya lideri olan NeuroCom tarafından sporcular için geliştirilmiştir. Stabilite Değerlendirme Testi (Stability Evaluation Test) ile sporcuların postür salınımını değerlendirilirken diğer test protokolleri ile sporcuların farklı koşullarda fonksiyonel dengeleri objektif olarak değerlendirilmektedir.

 

Taşınabilir yapıda geliştirilen cihaz, aynı zamanda geriatrik bireylere uygulanabilen Modifiye Denge Duyu İnteraksiyonu Klinik Testi (modified Clinical Test of the Sensory Interaction on Balance) ile düşme riskinin belirlenmesi ve engellenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. NASA kaynaklı teknolojiye sahip olan NeuroCom sistemleri ABD’de ülkenin en iyi kliniklerinin %90’ında kullanılmaktadır.

VSR Sport Statik Sistem

 

 VSR Sport ile Neler Yapabilirsiniz?
Beyin Sarsıntısı Programı
 • Referans değeri oluşturun - Oyuncunun maç öncesi ne kadar stabil olduğunu öğrenin. Bir sporcunun performansının artmasını ya da sakatlığın etkisini ölçmek için bir veritabanı oluşturun. Bu referans veritabanını diğer sporcularla karşılaştırma yapmak için de kullanabilirsiniz.

 • Beyin sarsıntısı iyileşme sürecini izleyerek, güvenli oyun ve sahaya geri dönüş kararını verin  - Bir oyuncu sahaya çıkmak için ne kadar istekli olursa olsun, postüral kontrol ve salınım hızıyla ilgili objektif bilgiler gizlenemez veya farklı beyan edilemez. 

 • Uzun dönemde sporcularınızın sağlığını koruyun - Beyin sarsıntısı ve sonraki kalıcı hasarı izleyen ikinci darbe sendromu olasılığını azaltmak için sporcunuza "Üç Kural"ı uygulayın: Belirtiler , Bilişsel ve Denge Değerlendirmeleri. Bu değerlendirmeler, sporcunuzun sahaya geri dönüşüyle ilgili en objeltif kararı almanızı sağlar.  

Performans Optimizasyonu ve Rehabilitasyon
 • Reaksiyon sürelerini, hızı ve doğruluk değerlerini ölçerek sporcularınızın sonuçlarını Stabilite Sınırları (LOS- Limits of Stability) protokolünü kullanarak önceki referans değeriyle veya takım arkadaşlarının performansları ile karşılaştırabilirsiniz.

 • Algılanması güç olan bilek, kalça ve diz gibi eklemlerdeki dengesizlikleri erkenden analiz edebilirsiniz., Çömelerek Ağırlık Taşıma (WBS - Weight Bearing Squat) testi ile, dengesiz tarafını az kullanması veya diğer ayağına çok fazla ağırlık vererek o ayağını aşırı kullanması gibi gözle görülmeyen kompansasyonları tespit edip sporcularınızın ilerleyen süre içerisinde sakatlanmalarını engelleyebilirsiniz.

 • Sporcuya özel rehabilitasyon programları düzenleyerek sporcuların bilek, kalça, diz ve bel stabilitelerini aşamalı ağırlık taşıma egzersizleri ile güçlendirebilir ve zaman içerisindeki iyileşmelerini objektif olarak takip edebilirsiniz.

 • Sporcuların daha etkin bir şekilde antreman yapmalarını sağlamak için değişiklikleri objektif olarak takip edebilir, kazanımlarını dokümante edebilir ve NeuroCom’un eğitim paketi ile programlarınızı güvenilir bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Vestibüler Sistem Analizi
 • Beyin sarsıntısı sonrası vestibüler sistemi değerlendirmenin bir yolu vestibülo-oküler reflex (VOR) fonksiyonun analiz edilmesidir.

 • VOR fonksiyonu; Dinamik Görsel Keskinlik (Dynamic visual acquity - DVA) Testi ve Bakış Stabilizasyon Testi (Gaze Stabilization Testi - GST) olarak iki farklı klinik testle değerlendirilir.

 • Dinamik Görsel Keskinlik Testinde VOR fonksiyonu normal baş hareketleri esnasında sporcunun nasıl gördüğünü değerlendirirken,

 • Bakış Stabilizasyon Testinde VOR fonksiyonu, başın hızlı hareketleri esnasında sporcunun nasıl gördüğü test edilerek değerlendirilir.

Değerlendirme Protokolleri
 • Yeni geliştirilen Stabilite Değerlendirme Testi (Stability Evaluation Test - SET) ile, 2-5 dakika içerisinde 6 farklı koşulda postüral salınım hızını ölçererek sporcuların fonksiyonel denge kontrolünü objektif olarak analiz edilmektedir.

  SET protokolünde elde edilen sonuçlar grafik olarak, test edilen her bir koşulda ağırlık merkezini (Center of Gravity – COG) göstermektedir. 6 farklı koşulun ağırlıklı ortalamasıyla elde edilen kompozit skorda ise COG salınım değeri veya postüral stabiliite sonuçları görüntülenmektedir.

 • Stabilite Sınırları Testi (Limits of Stability - LOS) İstemli hareketleri yapan motor sisteminin değerlendirildiği bu protokolde sporcunun dengesini kaybetmeden ağırlık merkezini istemli olarak ne kadar değiştirebildiği analiz edilmektedir.

 • Çömelerek Ağırlık Taşıma Testi (WBS - Weight Bearing Squat) Bu protokol esnasında önce sporcunun ayakta ve dik bir pozisyondayken daha sonra dizini 3 farklı şekilde kırarak çömelme pozisyonundayken her iki ayağına eşit miktarda ağırlık vermesi öğretilir.

 • Tek Taraflı Duruş Testi (Unilateral Stance -US) testi ile, sporcunun gözleri açık veya kapalıyken ve sağ veya sol ayağı üzerinde ayakta dururken postural salınım hızını ölçer.

 • Ritmik Ağırlık Aktarma Testi (Rhytmic Weight Shift - RWS) sporcunun üç farklı hızda ağırlık merkezini iki hedef arasında ritmik bir şekilde sağa sola ve öne arkaya kaydırma becerisini ölçer. Yön ve hız kontrol parametreleri değerlendirirlir. Ani hızlanma veya atak gerektiren hareketlerin geliştirilmesi amaçlanır.

Görsel Biogeribildirim ile Eğitim Protokolleri
 • Sekans Eğitimi  (Squence Training) ile klinisyenler farklı sporculara yönelik farklı tedavi hedefleri belirleyerek sonuca kolayca ulaşabilirler.

 • Kapalı Zincir Egzersizleri (Closed Chain Training) özellikle bilek, diz, kalça ve bel problemleri olan sporcular için geliştirilmiştir. Sporcuların en kısa ancak en sağlıklı bir şekilde mobilizasyonlarını kazanmaları için kolaydan zora doğru ilerleyen ağırlık kaydırma protokolleri bulunmaktadır.

NeuroCom VSR Sport ile
Güvenilir ve Geçerli Değerlendirme ve Egzersiz Protokolleri
Program Yönetimi
 • Beyin sarsıntısı

 • Düşmeyi önleme

 

Vestibülo-Oküler Refleks (VOR) Değerlendirmesi
 • Bakış stabilizasyonu

 • Dinamik Görsel Keskinlik

 

Denge Değerlendirmesi
 • Referans değeri ve yaralanma sonrası karşılaştırma

 • Normatif verilerle karşılaştırma

 

Normatif Veri
 • Modifiye Denge Duyu İnteraksiyonu Klinik Testi (modified Clinical Test of the Sensory Interaction on Balance)

 • Stabilite Değerlendirme Testi (Stability Evaluation Test)

 • Çömelerek Ağırlık Taşıma (Weight Bearing Squat - WBS)

 

Rehabilitasyon Eğitimi
 • Sekans eğitimi

 • Özel rehabilitasyon programları

 

Performans Optimizasyonu
 • Hız ve doğruluk ölçümü

 • Raeksiyon süresi

 
Önemli!

Yukarıdaki test bataryası ve protokoller standart ve opsiyonel olanları içerir. Detaylı bilgi için lütfen Erişçi Elektronik ile irtibata geçiniz.

Erişçi Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Tel   : +90 (212) 231 06 77 / +90 (212) 230 87 06 

Faks: +90 (212) 233 09 71

Email: info@erisci.com 

Odyometre, Timpanometre, ABR, BERA, OAE, oto akustik emisyon, Koklear İmplant, İşitme cihazı, Odyolog

Copyright By Erişçi Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. © 2015. All Rights Reserved.

Web sitemizden izinsiz alıntı yapılamaz. Web sitemizden izinsiz alıntı yapılması durumunda Erişçi Elektronik ® kanuni işlem yaptırma hakkını saklı tutar.