Digital Swallowing Workstation (DSW), Model 7200

 

Dijital Swallowing Workstation (DSW) güçlü, fonksiyonel bir sistem olup disfaji hastalarına tanı konulması ve rehabilitasyonu amacıyla kullanılabilen bir platformdur.

DSW sistemi 3 modülden oluşmaktadır:

  • Dijital Video Kayıt Modülü

  • Yutkunma Fizyolojisi Kayıt Modülü

  • Fiberoptik Endoskopik Yutkunma Değerlendirme Modülü

 

  1. Dijital Video Kayıt Modülü

Dijital Video kayıt sistemi, modifiye barium, videoendoskopik kayıtlar, ultrason ve diğer video kayıtlarını direk olarak bilgisayara kaydetmek ve oynatmak için kullanılmaktadır. Profesyonel video kayıt donanımı (ses kaydı da alınmaktadır) ile yüksek kaliteli ve gürültü içermeyen görüntüler kaydetmenize imkan sunmaktadır. Sistem yutkunma fizyolojisi kayıt modülü ile beraber kullanıldığında video görüntüleri, fizyolojik veriler ile beraber kaydedilmekte ve geri oynatılabilmektedir. Tüm bu işlemler senkronize olarak gerçekleştirilerek hekimlerin tanı koymasına yardımcı olmaktadır.

 

Yüksek görüntü kalitesine ek olarak sistem trolleyi sayesinde hasta başında veya radyoloji bölümünde de kullanılabilir. Alınan video görüntüleri etiketlenerek önemli anlar için fotoğraf kareleri oluşturlabilmekte ve bu görüntüler hasta raporuna eklenebilmektedir.

 

Hastaların önceki durumlarının mevcut kayıtlar ile karşılaştırılmaları görüntülerin yan yana konularak yapılmasına imkan vermektedir.
Böylece hastaların terapi öncesi ve sonrası gelişmeleri kolaylıkla karşılaştırılmaktadır.

2.  Yutkunma Fizyolojisi Kayıt Modülü

 

Yutkunma fizyolojisi değerlendirmesi ve vizüel geri bildirim özellikleri sayesinde hastların yutkunma fonksiyonlarına ait kritik parametreleri gerçek zamanlı olarak değerlendirilmektedir. Sistem dijital video kayıt modülü ile beraber kullanıldığında (fluografik kayıtlar) elde edilen fizyolojik sinyaller senkronize olarak değerlendirilebilir.

 

Disfaji hastalarına tanı konulması için bir çok farklı parametrenin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Yutkunma işlemi sırasında dilin damağa uyguladığı basınç miktarının (2 veya 3 kanallı) belirlenmesi, EMG kaydının (2 kanallı), faringeal/UES manometri kaydının (6 kanala kadar) alınması, servikal oskültasyon ve solunum fazlarının (basınç transdüseri ile nazal kanül kullanılarak) belirlenmesi gerekir. Tüm bu ölçüm teknikleri yutkunma fizyolojisi kayıt modülünün bir parçasıdır ve hastaların durumlarının eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Tüm bunlara ek olarak pletismografi gibi ek fizyolojik parametreleri değerlendirmek isteyen klinisyenler için 2 adet ek aux kanalı bulunmaktadır.

3.  Fiberoptik Endoskopik Yutkunma Değerlendirme Modülü (FEES)

 

FEES, disfaji hastalarının endoskopik olarak değerlendirilmesi için kullanılan bir tekniktir. Prosedür esnasında fleksible endoskop trans nazal olarak geçer ve klinisyenin larinks ve farinks yapılarını hem yutkunma hemde yutkunma eyleminin yapılmadığı anlarda görüntülemesi sağlanır. Yutkunma fonksiyonu endoskopik olarak farklı renklerde içeceklerin hastaya verilmesi ile endoskopik olarak görüntülenir.

Erişçi Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.

Tel   : +90 (212) 231 06 77 / +90 (212) 230 87 06 

Faks: +90 (212) 233 09 71

Email: info@erisci.com 

Odyometre, Timpanometre, ABR, BERA, OAE, oto akustik emisyon, Koklear İmplant, İşitme cihazı, Odyolog

Copyright By Erişçi Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. © 2015. All Rights Reserved.

Web sitemizden izinsiz alıntı yapılamaz. Web sitemizden izinsiz alıntı yapılması durumunda Erişçi Elektronik ® kanuni işlem yaptırma hakkını saklı tutar.